Vozík PVK v měřítku H0

Autor: Viktor Pohořelý <info(at)pojezdy.eu>, Téma: Modely H0 / H0e, Vydáno dne: 15. 02. 2010

Ve spolupráci s firmou Hekttor.biz představujeme novinku - přívěsný vozík k MUV69, který slouží k přepravě materiálu, nářadí a nástrojů během údžby kolejového svršku.


Prototyp je vyleptán do mosazného plechu tloušťky 0,3mm, obsahuje korbu, rám s úchyty pro kola a sadu detailů, jako úchyty, páky zavírání korby, kola ruční brzdy atd., umožňující sestavení detailního modelu. První verze leptu ještě obsahovala několik drobných chybiček, spočívajících v nedoleptaných prolysech pák korby, které se na finálním modelu vyskytovat nebudou. Zároveň bude na finálním modelu k nalezení několik náhradních úchytů pro sklápění bočnic, které jsou součástí dílu rámu a při jejich ohýbání může dojít k jejich utržení - je třeba pracovat opatrně.
Stavba samotná není složitá, a při troše šikovnosti ji zvládne i začátečník. Bočnice a rám jsem pájel pomocí pájecí pasty a horkovzdušné pistole, ale dá se zvládnout i klasickou pájkou. Páky ovládání bočnic jsou také pájené, i když v případě drobných detailů je možné použít i kvalitní vteřinové lepidlo. Ovládací kola ruční brzdy jsem doplnil bronzovou strunou, protaženou pod rámem a nahrazující tyč na předloze.
Mírně otevřenou otázkou je řešení upevnění kol - stavebnice ponechává tuto část plně na každém modeláři. Jednou z možností je vyvrtání otvoru do plechu brzdy, a vložení kol s hřídelí zakončenou do špičky. Osobně však použiji ložiska Peho, připájená k úchytu pro kola. Bohužel v době stavby jsem je neměl k dispozici, jsou na cestě a po jejich obdržení přidám fotografie hotového modelu.
Závěrem nezbývá, než se těšit na finální verzi, která se bude za MUV69 dobře vyjímat!
V soucasné dobe je finální lept ve výrobe, jakmile bude vozík k dispozici, naleznete jej na stránkách firmy Hekttor, a pochopitelne též na našem stánku na burze v Opletalove ulici.
http://www.pojezdy.eu/galerie/004/Prototyp leptu http://www.pojezdy.eu/galerie/004/Vyřezaný a naohýbaný lept http://www.pojezdy.eu/galerie/004/Spájená stavebnice bez detailů http://www.pojezdy.eu/galerie/004/Spájená stavebnice bez detailů
http://www.pojezdy.eu/galerie/004/Spájená stavebnice bez detailů http://www.pojezdy.eu/galerie/004/Spájená stavebnice osazená detaily http://www.pojezdy.eu/galerie/004/Spájená stavebnice osazená detaily
http://www.pojezdy.eu/galerie/004/Vozík na kolejích http://www.pojezdy.eu/galerie/004/Vozík na kolejích http://www.pojezdy.eu/galerie/004/Spájená stavebnice osazená detaily