Záplavy ve Vísce na Frýdlantsku - sídle ALSRacing

Autor: Viktor Pohořelý <info(at)pojezdy.eu>, Téma: Nezařazeno, Vydáno dne: 15. 08. 2010

Minulý týden zatopil vodní živel většinu dílen firmy ALSRacing, výrobce komponent (nejen) pro modelovou železnici - setrvačníky, ozubená kola, šneky. Tou dobou jsem byl na dovolené, takže jsem mohl pouze sledovat SMS zprávy od Honzy Hlaváčka o této smutné události.
Pokud chcete majiteli firmy, panu Aschenbrenerovi pomoci, máte několik možností
- přiložit pomocnou ruku k dílu při záchraně a obnově zatopených prostor - kontaktujte Zdeňka Valtera, tel. 733 142 225, který pomáhá s koordinací této činnosti, nebo přímo Luďka Aschenbrenera - 602 647 272
- přispět na finanční sbírku, organizovanou RC Magazínem
- a z dlouhodobého hlediska nákupem jejich výrobků, protože Luděk je pevně rozhodnut dílnu opět zprovoznit.


V současné době je situace nevypočitatelná a celá oblast je uzavřená pod dohledem ozbrojených složek policie a armády, proto pokud se rozhodnete jet pomoci, je nutné nejprve kontaktovat přímo Luďka Ashenbrenera - ví nejlépe, jaká je aktuální situace. Určitě bude také nutné požádat o povolení k vjezdu do oblasti tamní krizový štáb.
Doporučuji dobrou obuv a oblečení, auto které zvládne i jízdu mimo rovnou silnici (komunikace jsou mnohde poškozené nebo zanesené nepořádkem) a sebou pitnou vodu, různé čistící a konzervační prostředky atd. Osobně tam vyrazím, jakmile to bude mít smysl.
Část strojového parku je v současné době již odvezena na vyčištění, ale nejcennější kousky - odvalovky na ozubená kola - ještě čekají ve směsi bahna a oleje. Některé miniaturní soustruhy zůstaly také zachovány, a dokonce bez poškození, protože byly v jediné malé místnosti, která nebyla zaplavena výše než půl metru.
Výroba se bude obnovovat postupně, jak to situace dovolí. Plně by měla být opět spuštěna do konce roku. Některé díly jsou na skladě u mě, tj. mimo zatopenou oblast, další budou převezeny jakmile to situace dovolí a Luděk se dostane k tomu, co stihnul zachránit před zničením, než dílny zatopila voda. Další informace a průběžné zprávy naleznete např. na Honzíkových vláčcích.