Leptané lavičky - upoutávka a návod ke stavbě [měřítka H0, TT, N]

Autor: Viktor Pohořelý <info(at)pojezdy.eu>, Téma: Modelová železnice, Vydáno dne: 04. 09. 2010

Mají si Vaši modeloví cestující kde odpočinout při čekání na vlak ? Nemají ? Tak to by třeba uvítali pěknou lavičku !
Jedna taková bývala kdysi na nádraží v Soběslavi - dnes už je v dost zuboženém stavu, ale dříve bylo možné na takové lavičky narazit na různých místech. Jde o jednoduchou trubkovou konstrukci, ke které jsou přišroubována prkna. Lavička je pak celá natřena do jednotné barvy, i když jsou k vidění i lavičky s prkny natřenými nastřídačku různou barvou. Při čekání na vlak jsem si ji oměřil a navrhnul podle ní jednoduchou leptanou stavebničku pro nejběžnější měřítka - tj. H0, TT a N.

Lavička má 12 prken délky 180 cm a nosnou konstrukci svařenou z trubek o průměru cca 3 cm. Vše podstatné je vidět z fotek:

Sestavení leptu je velice jednoduché a zvládnou jej i začátečníci, není zapotřebí žádných zvláštních nástrojů (ani pájky ne :-) ).

Na fotce je vidět, jak vypadá nesložený lept, který obsahuje díly na čtyři lavičky. Začneme vyříznutím (vystříhnutím) dílu prken a jeho rozdělením na 4 části. Lept je velice tenký, takže stačí ostrý skalpel nebo střihací pinzeta.

Poté ohneme nohy lavičky o 90 stupňů a ponecháme je přímo v rámečku - tak zaručíme jejich správnou vzdálenost při pájení prken. Díl s prkny v ruce opatrně vytvarujeme do požadovaného profilu - jde to celkem snadno, a lze jej dotvarovat opatrně i na dílu nohou.
Pak už jej jen připájíme nebo přilepíme - stačí krajní prkna - a můžeme barvit. Pro lepší manipulaci lze lavičku ponechat připevněnou k rámečku, vždy za jednu nohu. Oddělení lavičky od rámečku provádíme jemným pilníčkem nebo karbidovým kotoučkem, kterým odbrousíme rámeček až k nohám - lavička sama odpadne.
A na poslední fotce už je výsledek!

Stačí jen nabarvit...


Objednat si lavičky můžete zde:
Měřítko H0 - mosazný plech 0,2 mm
Měřítko TT - mosazný plech 0,16 mm
Měřítko N - mosazný plech 0,16 mm
Nebo je můžete zakoupit i u našeho stánku na burze.