Norimberk - veletrh hraček 2012

Autor: Viktor Pohořelý <info(at)pojezdy.eu>, Téma: Modelová železnice, Vydáno dne: 03. 02. 2012

Dnes jsem se byl na chvíli podívat na veletrh hraček do Normiberku. Pro jistotu jsem si přivstal, abych měl na místě dostatek času - odjezd v 5:30 z Prahy a pohodová cesta umožnila být před devátou na místě. Za posledních pět let co jsem na tamním výstavišti nebyl němci stihli dostavět chybějící úsek dálnice, na výstavišti přibylo pár staveb a jinak se toho moc nezměnilo. Snad jen parkovné podražilo z 5 EUR na 8. Veletrh jsem si prošel, podebatoval jsem s některými z obchodních partnerů, nafotil něco fotek a kolem poledne jsem zjistil že už vlastně nemám co okukovat a vyrazil jsem zpět domů. Zde bych se s našimi čtenáři rád podělil alespoň o fotky a pár postřehů.

Příjemným překvapením byla přítomnost několika českých výrobců - stánek firmy Merkur nešlo minout, stejně jako firmy Eduard, Abrex, Hauler & spol a Bubi Model. Kromě toho jsem s potěšením zaregistroval přítomnost českého modelu Čmeláka od firmy TechImage, který byl vystaven na stánku americké firmy Atlas. Důvod proč právě tam je zřejmý - komponenty použité na pojezd pocházejí právě od této firmy.
Nelze opominout ani vystavené modely Brejlovců a Zamračenou v TT na stánku firmy Kühn - bohužel jsem při prvním průchodu nefotil a potom se mi již nepodařilo stánek nalézt. Stejně tak nelze opominout dva handmustery Zamračené Roco v měřítku H0. Zajímavostí byl model v měřítku T-Gauge vystavený v předsálí.
Během procházení veletrhem nešlo přehlédnout jak do modelářské praxe nastupuje moderní technika - např. laserové gravírky/řezačky, které umožňují výrobu zajímavých stavebnic budov i v malých seriích. Jejich stavbu zvládne i méně zkušený modelář a tak se můžeme těšit na stavby dle českých předloh. Na fotografiích můžete vidět staniční budovy stanice Hevlín od firmy Bubi Model, které se v dohledné době objeví i v naší nabídce.
Na stánku firmy Hauler jsme s panem Sobotkou podebatovali o některých nových předlohách z jejich i naší produkce. Uvidíme, zda naše novinky stihnou dorazit ještě před únorovou burzou - aktuálně mají poměrně dost práce a přítomnost na veletrhu také nepomáhá v odbavování zakázek.