Čelní osvětlení modelů - návod k použití.

Autor: Viktor Pohořelý <info(at)pojezdy.eu>, Téma: Modelová železnice, Vydáno dne: 09. 01. 2015

V tomto článku naleznete instrukce pro správné zapojení destiček čelního osvětlení z naší produkce - označení vývodů, jejich zapojení atd.
Aktuálně nabízíme první typy v provedení pro DCC nebo analog, s postupem času se bude množství variant nepochybně rozrůstat.

Destičky dodáváme ve dvou provedeních - provedení DCC vhodné pro provoz s běžným digitálním dekodérem a provedení ANAlog vhodné pro provoz na kolejišti s analogovým napájením (PWM nebo stejnosměrný regulovatelný zdroj, FZ1 atp.). Tato provedení se liší osazenými součástkami a nejsou bez úprav záměnné!.
DCC verze standardně předpokládá přivedení tří vodičů
V+ - společný kladný pól napájení přivedený modrým vodičem z dekodéru na modré pájecí pady V+.
GW - ovládání bílých světel z dekodéru, např. bílým vodičem z dekodéru.
GR - ovládání červených světel z dekodéru, např. žlutým vodičem z dekodéru.

ANAlogová verze standardně předpokládá přivedení dvou vodičů přímo z kolejí na svorky V+ a GA. Pro přední osvětlení zapojíme V+ na pravou kolej a GA na levou kolej. Pro zadní osvětlení zapojíme vodiče opačně, tedy V+ na levou kolej a GA na pravou kolej.

Během pájení je třeba pracovat opatrně a dát pozor na možný zkrat proti některé součástce. Pokud je to možné používejte hlavně pájecí body z vnitřní strany, kde je riziko zkratu proti okolním součástkám minimální.

M152 - H0:

M131 - H0: