Brejlománie a ozvěny starých časů

Model lokomotivy Brejlovec Není to tak dávno, co jedinou možností mít doma alespoň trošku slušný model Brejlovce v H0 bylo sáhnout po modelu firmy ČSTrain, i když to byla spíše hračka než model. Při větším úsilí se dal dovybavit leptanými a odlévanými detaily a dala se z něj udělat i celkem slušně vypadající lokomotiva.
Od té doby se časy i nabídka na trhu změnily, a přišlo hned několi variant. Přesto se na mne obrátil jeden zákazník s přáním na výměnu motoru u dvou modelů Brejlovce od ČSTrain.
Na základě této zakázky jsem nafotil pár fotografií, které třeba budou někomu inspirací.

Pro remotorizaci byl použit jeden motor Mashima 1830-D, který byl doplněn dvěma setrvačníky průměru 17,5 a délky 9 a 6 mm. K tomu je nutný ještě jeden obal od CD, z kterého se vyrobí držák motoru.
Po rozebrání krytu je třeba sundat závaží a původní motor, a v modelu vyříznout část podlahy a původního držáku motoru - ale opatrně a jen část. Jako vhodný nástroj poslouží např. žiletková pilka nebo ocelový pilkový koutouček do mé oblíbené ruční frézky Proxxon.
Vnitrek modelu lokomotivy Brejlovec
Z obalu od CD je třeba vytvořit držák, jehož přibližný tvar vidíte na fotografii vpravo před lokomotivou. Tento je první zkoušený typ, na model byl nakonec dosazen podobný, jen na spodní části je vybrán střed a ne boční část.
Tento držák se poté přišroubuje k motoru a jeho spodní část se zajistí lepidlem k podlaze. Předtím je však nutné nalisovat oba setrvačníky a zapojit přívody. Z původního motoru posloužily originální tlumivky, odrušovací kondenzátor je nový z příbalu k motoru. Pro uchycení motoru posloužily zápustné šrouby M2x3.
Detail uchyceni motoru Mashima v modelu lokomotivy Brejlovec
Ještě je třeba zkrátit závaží, ev. převrtat otvory pro uchycení šroubů a závaží posunout směrem od motoru, jinak se nevejdou setrvačníky. Rovněž kardany je třeba upravit - vyříznout část uprostřed a pak do každé poloviny navrtat otvor v ose, do kterého se vteřinovým lepidlem zalepí ocelový drátek pro lepší pevnost. Ze zbytku obalu od CD lze vytvořit ještě nový díl pro přišroubování střechy.
Poté už stačí jen zakrytovat a můžeme vesele jezdit !
Model lokomotivy Brejlovec
Je jasné, že ani takto upravený model nedosáhne jízdních vlastností dnes továrně vyráběných modelů, za což může zejména jednoduchá konstrukce převodovky usazené v plastu. Přesto to ale může mít smysl, pokud máte tento model např. upravený do konkrétního a oblíbeného zbarvení atd.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 21. 01. 2011 | 11516 přečtení | Počet komentářů: 76 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server