
V každé správné kutilské dílně je kromě nářadí zapotřebí množství různých součástek, dílů, komponent a jiných užitečných drobností. Ty je potřeba někam uložit - nejlépe tak, aby je v případě potřeby bylo možné jednoduše nalézt. Každý modelář má jistě svůj vlastní systém nebo něco okoukal od táty, kamaráda nebo kolegy, přesto si dovoluji pro inspiraci popsat systém, který používám já.
Závěsné skříňky z MARS Svratka

Zejména starší generace jistě zná různobarevné
skříňky MARS od stejnojmenné firmy ze Svratky. Tyto skříňky byly dlouhou dobu to jediné, co se alespoň občas dalo koupit i u nás. Výrobce přežil i porevoluční změny a tyto skříňky nabízí v prakticky nezměněné podobě i dnes. Když postavíte vedle sebe skříňku starou 20 let a zcela novou, budou na první pohled úplně stejné.
Rozdíl poznáte po vysunutí šuplíčku - nový je již ze znatelně tenčího plastu a není tak tuhý jako ty staré. Stejně tak ze standardní nabídky zmizelo bílé provedení, i když jako velký odběratel si můžete vybrat z celé RAL škály. Pro běžné kutily zůstává červená a modrá. Naštěstí mám doma od mé milované povoleny právě ty červené :-)
I přes tyto drobnosti je mám rád a preferuji je před různými zahraničními výrobci, ať už zvučných jmen nebo levné ceny z Číny. Tyto prostě na zdi vypadají lépe :-).

Skříňky mohou být osazeny zásuvkami třech rozměrů (viz obrázek z katalogu výrobce). Každá může být doplněna přepážkami, které ji rozdělí na více oddílů - např. na polovinu nebo třetiny. Na čele je držák pro osazení popiskou. Výrobce nabízí skříňky v nespočetném množství různých kombinací počtu zásuvek a jejich velikostí, pravidlem však je vždy shodná šířka skříňky odpovídající 5 nejmenším zásuvkám, resp. 2 středním nebo 1 velké. Největší (a mnou nejoblíbenější) provedení skříňky je 5x12 malých zásuvek.
Při používání přepážek pro oddělení drobných součástek (např. různých velikostí šroubů, rezistorů apod.) doporučuji nenechávat přepážky volně, ale zalepit je vteřinovým lepidlem nebo lepidlem na modely na své místo napevno. Jinak mají tendenci se při vyndavání součástek nadzvedávat a součástky spodem volně migrují mezi oddíly. Takto upravené šuplíčky přežily i transport při stěhování.

Také jsem zjistil, že pro některé účely (třeba SMD součástky) je velikost přihrádek až příliš velká. Proto jsem do zásuvek zalepil přepážky i mimo vyhrazená místa a rozdělil je tak na šestiny. Po zalepení je třeba nechat zásuvky nějakou dobu volně na stole odvětrat, jinak hrozí zmatnění plastu díky výparům z lepidel!
Každou zásuvku lze opatřit štítkem s popiskou. Dříve jsem je psal ručně, ale s rozvojem počítačů jsem přešel k tvorbě počítačové. Případným zájemců nabízím příslušný
XLS soubor s vzorovými popiskami ke stažení. Buňky jsou již nastavené na správnou velikost, ale texty si každý musí doplnit vlastní.

Při tvorbě popisek je vhodné dodržovat určitý systém. Jednou z možností je například tento, který vychází ze souboru XLS:
- popisky jsou rozdělené na 3 řádky, každá o dvou políčkách. Lze je slučovat podle počtu přihrádek dané zásuvky. Pravidlem je, že levý horní text vždy odpovídá první přihrádce a pravý spodní té zadní.
- pro zásuvky s jedním typem součástek a nejvýše 3 oddíly mám v nadpisu označen obsah (např. šrouby M2) a ve zbývajících 4 políčkách detailní provedení (např. délku x4, x5, x6). Poslední políčko je volné a může obsahovat třeba zjednodušený výkres šroubu pro rychlou orientaci.
- pro zásuvky o šesti oddílech je na popisce šest různých textů.
- pro lepší orientaci lze vše ještě doplnit textem nebo samolepkou na boku každé přihrádky.
- z rubu popisky je možné dopsat třeba objednací čísla nebo jiné označení.
- pokud součástky dojdou, otočí se cedulka vzhůru nohama. Jasný signál pro doplnění zásob :-).
- obvykle použité součástky zpět nevracím, ale pokud to u některých věcí hrozí, je dobré se na to připravit. Na takové součástky mám zásuvku rozdělenu na 1/3 a zbytek. Nové součástky odpočívají vzadu a v přední části se mohou objevit již jednou nebo několikrát použité.
Tento systém mi poměrně dobře fungoval, ale po čase se množství skříněk i uloženého materiálu rozrostlo a bylo třeba jej doplnit. Přeci jen chvíli trvalo najít správný text v záplavě ostatních popisek. A protože jako elektrikář jsem v té době používal odpory, které mají hodnotu vyznačenu jen barevnými proužky, přišly na řadu barvičky. Později jsem pastelky a zvýrazňovače nahradil laserovou barevnou tiskárnou.
Každý typ součástek tak dostal přidělenu vlastní barvu podkladu na své popisce. Šrouby, přepínače a jiné mechanické věci červenou, polovodiče jako tranzistory nebo diody zelenou, logické obvody a procesory žlutou a jen pasivní součástky jako odpory a kondenzátory přišly zkrátka a zůstaly bílé. Po čase přibyly ještě leptané věci s modrým podkladem. K podkladu je voleno kontrastní písmo, tj. černé pro světlý podklad a bílé pro tmavý.
Tento systém se mi doma osvědčil, takže jsem jej při vybavování laboratoře v práci použil také. Kolegové mu velice rychle přivykli, takže netrvalo dlouho a rozšířil se i do ostatních skupin. Vzhledem k opravdu velkému množství zásuvek (~1100) jsme jej ještě rozšířili o různé barvy textu, červenou na žluté pro odlišení logiky řady 74xx od ostatních integrovaných obvodů značených černou na žluté.
Pokud si je budete kupovat, doporučuji se vyhnout různým kutilským obchodům (pokud zboží není zrovna "v akci", je zbytečně drahé). Lépe je
objednat přímo u výrobce. Pokud máte dílnu v suchém místě, doporučuji "ekonomické" provedení. Od normálního se liší nekompletním vnitřním nástřikem ze spodní strany, což stejně není vidět. Chybí také příslušenství a dostanete tedy pouze plechové skříňky osazené šuplíčky. Příslušenství, tj. montážní šrouby a pár přihrádek si ale levněji koupíte zvlášť. A na množství přihrádek doporučuji nešetřit. Stejně tak se hodí i pár přihrádek navíc - používám je třeba jako nádobky při čištění atd.
Organizér na drobnosti z vizitkáře

Vizitkáře zná každý - plastové fólie o formátu A4 s kapsičkami na vizitku mají v každém lepším papírnictví. Případně mohou být i menších formátů. Pár starých vyřazených se mi válelo doma bez užitku a už jsem zvažoval jejich vyhození, když jsem na ebay náhodou narazil na sadu rezistorů různých hodnot z Číny. Součástky byly pěkně nastříhané v sáčcích a založené právě v takovém vizitkáři. Místo vyhazování tak staré vizitkáře našly svoje uplatnění a stal se z nich zásobník na malé drobnosti - třeba ozubená kolečka, kterých mám spoustu druhů a od každého pár kusů. Kdybych tohle měl skladovat ve skříňkách, mohl bych si rovnou obložit celou místnost :-).
Takto vzniklé zásobníky jsou také pohodlně přenosné, takže je nosím i na burzu, protože v nich skladuji různé drobné věci - leptané detaily, výstružníky, ozubená kolečka atd. S rozšiřujícím se sortimentem jsem už musel i nějaké další listy dokoupit. Jeden vychází asi na 7 Kč.
Jak je vidět, i z Číny mohou pocházet dobré nápady.
Sady odporů a kondenzátorů

Když už jsem zmínil sady součástek, tak pro ty, co se zabývají elektronikou, může přijít vhod nabídka hradecké firmy HC Electronics. Tato firma již léta nabízí praktické
sady SMD součástek v pořadači formátu A4. Listy s přihrádkami pro zasunutí pásků SMD součástek jsou vložené v kroužkové vazbě a vše je přehledně popsáno. Pro člověka, který se elektronice opravdu věnuje, je to neocenitelný pomocník - vždy má při ruce celou řadu vhodných hodnot a nemusí se spoléhat na to, zda zrovna zakoupil v obchodě ty správné hodnoty pro danou hračku. Ale dá se za ně klidně utratit celá výplata...
Pokud jste vydrželi číst až sem, děkuji a doufám, že jste v článku nalezli alespoň něco inspirace pro Vaše tvoření!