Leptané lavičky - upoutávka a návod ke stavbě [měřítka H0, TT, N]

Mají si Vaši modeloví cestující kde odpočinout při čekání na vlak ? Nemají ? Tak to by třeba uvítali pěknou lavičku !
Jedna taková bývala kdysi na nádraží v Soběslavi - dnes už je v dost zuboženém stavu, ale dříve bylo možné na takové lavičky narazit na různých místech. Jde o jednoduchou trubkovou konstrukci, ke které jsou přišroubována prkna. Lavička je pak celá natřena do jednotné barvy, i když jsou k vidění i lavičky s prkny natřenými nastřídačku různou barvou. Při čekání na vlak jsem si ji oměřil a navrhnul podle ní jednoduchou leptanou stavebničku pro nejběžnější měřítka - tj. H0, TT a N.

Lavička má 12 prken délky 180 cm a nosnou konstrukci svařenou z trubek o průměru cca 3 cm. Vše podstatné je vidět z fotek:

Sestavení leptu je velice jednoduché a zvládnou jej i začátečníci, není zapotřebí žádných zvláštních nástrojů (ani pájky ne :-) ).

Na fotce je vidět, jak vypadá nesložený lept, který obsahuje díly na čtyři lavičky. Začneme vyříznutím (vystříhnutím) dílu prken a jeho rozdělením na 4 části. Lept je velice tenký, takže stačí ostrý skalpel nebo střihací pinzeta.

Poté ohneme nohy lavičky o 90 stupňů a ponecháme je přímo v rámečku - tak zaručíme jejich správnou vzdálenost při pájení prken. Díl s prkny v ruce opatrně vytvarujeme do požadovaného profilu - jde to celkem snadno, a lze jej dotvarovat opatrně i na dílu nohou.
Pak už jej jen připájíme nebo přilepíme - stačí krajní prkna - a můžeme barvit. Pro lepší manipulaci lze lavičku ponechat připevněnou k rámečku, vždy za jednu nohu. Oddělení lavičky od rámečku provádíme jemným pilníčkem nebo karbidovým kotoučkem, kterým odbrousíme rámeček až k nohám - lavička sama odpadne.
A na poslední fotce už je výsledek!

Stačí jen nabarvit...


Objednat si lavičky můžete zde:
Měřítko H0 - mosazný plech 0,2 mm
Měřítko TT - mosazný plech 0,16 mm
Měřítko N - mosazný plech 0,16 mm
Nebo je můžete zakoupit i u našeho stánku na burze.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 04. 09. 2010 | 5544 přečtení | Počet komentářů: 63 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server