Ložiska pro leptané modely vozů - H0.

soustružená ložiska pro leptané rozsochy vozůosazená soustružená ložiska pro leptané rozsochy vozůV loňském roce bylo mezi modelářskými novinkami v měřítku H0 poněkud "přeMUVkováno". I tento článek navazuje na toto téma, protože stále zůstává několik nedořešených problémů při stavbě těchto modelů, konkrétně v leptané variantě. Jedním z nich je pojezd pro PVK - přívěsný vozík.
Dvojkolí jsou již běžně v nabídce - kromě NWSL i od Luck Feinmechanik v provedení 7.8mm FineScale. Zbývá tedy dořešit jejich osazení do sestavených stavebnic.

Dvojkolí NWSL jsou vhodná do resinových stavebnic, kde se počítá s osou průměru 2 mm. Pokud ale počítáte se sběrem proudu i vozíkem, použijte raději dvojkolí Luck. Tato dvojkolí mají nápravu o průměru 1.5mm a hrotové zakončení, vhodné pro osazení do vrtaných konických otvorů. цена макулатуры
Pro leptané stavebnice je vhodné již zmiňované dvojkolí Luck. Je oboustranně izolované, takže nehrozí zkrat při dotyku karoserie s jiným vozem, v případě potřeby lze osadit i sběrače a sbírat proud i vozíkem a mají hrotové uložení, vhodné pro svůj nízký valivý odpor pro použití ve vozech.
Za účelem jejich osazení do PVK jsem si firmou ALS Racing nechal na zakázku zhotovit speciální mosazná pouzdra s přírubou, vhodná přesně pro tento účel. Pouzdro má vrtaný otvor dle NEM 314 a přírubu, kterou se dotýká leptaného rozsochu. Lze jej zapájet na této styčné ploše, případně z vnější strany rozsochu. Zřejmě jej bude možné i lepit vteřinovým lepidlem, i když osobně tuto variantu nemám příliš v oblibě a nezkoušel jsem ji.

soustružená ložiska pro leptané rozsochy vozůosazená soustružená ložiska pro leptané rozsochy vozů

Ve stavebnici PVK (současná verze) je nutno pilníčkem nebo mini frézkou zvětšit otvory v rozsochách na průměr 2,5 mm, aby bylo možné osadit pouzdro. Je také nutno je od sebe roztáhnout (cca o 1-2 mm - nutno vyzkoušet), aby bylo možné osadit nápravu. Doporučuji před zapájením pouzder jemně rozsochy ohnout od sebe a jejich kulaté konce poté srovnat do svislé polohy. Po zapájení pouzder lze osadit brzdiče. Vozík je vhodné lehce zatížit.
Obdobnou úpravu lze provést i u MUVky, pokud ji nechcete motorizovat a plánujete spíše statický model do depa, který lze přesunovat po kolejišti postrkem.
Pouzdra lze samozřejmě použit na libovolné modely vozů, jsou ale určeny (a testovány) zatím pouze pro nápravy průměru 1.5 mm.
Pouzdry osazený vozík jezdí lehce, téměř bez odporu se rozjede sám už na malém převýšení. Testoval jsem jej na kolejivu a výhybkach PECO, CODE 83 a CODE 100.

Provedení kol FineScale znamená, že tloušťka disku je 2.20mm (oproti 2.70mm u kol RP25), může být proto nekompatibilní s některými typy kolejiva - např. ROCO code 100 dle informace od čtenářů. V mých podmínkách bylo sjízdné i na staré plechové výhybce, kterou mám už jen kvůli pokusům. Další jízdy na jiných kolejištích jsou v plánu na prázdniny.

Potřebný materiál:
4x - Pouzdro H0 s přírubou, ALS
1x - Pár náprav H0 7.8mm FS, Luck

a samozřejmě též stavebničku
1x - Stavebnice PVK v H0, Hekttor.biz
nebo
1x - Stavebnice MUV 69 v H0, Hekttor.biz


Obrázková příloha:
PVK osazene lozisky PVK osazene lozisky PVK osazene lozisky
PVK osazene lozisky
PVK osazene lozisky
PVK osazene lozisky
PVK osazene lozisky

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 23. 07. 2010 | 11036 přečtení | Počet komentářů: 140 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server