Madurodam - Holandsko 25x zmenšené

MadurodamBěhem jedné z cest jsme navštívili holandský Madurodam - areál, kde je pod širým nebem soustředěno na 200 více či méně významných objektů Holandska, zmenšených do měřítka 1/25. Samozřejmě zde nesmí chybět ani dopravní infrastruktura - železnice, tramvaje, auta, lodě ani letadla! Jedná se o jedno z nejrozsáhlejších modelových kolejišť. Pokud tedy zavítáte do těchto končin, určitě si na návštěvu rezervujte nějaký ten čas - zejména pokud s Vámi cestují i děti.
Pojďte tedy s námi nahlédnout do tohoto areálu pomocí fotografií.

Madurodam byl založen v roce 1952. Je pojmenován po holandském studentovi práv jménem George Maduro, který působil za války v odboji. Za to byl poslán do koncentračního tábora v Dachau, kde v únoru '45 zemřel.
Madurodam se nalézá v Scheveningenu, jedné ze čtvrtí holandského města Den Haag. Pokud do této oblasti pojedete autem, můžete využít parkoviště před areálem, ovšem výhodnější a levnější je zaparkovat v některém ze záchytných P+R, kde za cenu 4€ (o víkendech 2€) dostanete i celodenní jízdenku tramvají pro 4 osoby.
Příjemné překvapení nás čekalo u pokladny, kde jsme po zaplacení vstupného (14.50€) obdrželi 32 stránkového průvodce s popisem jednotlivých budov. To by samo o sobě nebylo tak překvapivé, ovšem fakt, že je brožura celá v češtině, je rozhodně neobvyklý!
Samotný areál Madurodamu se rozkládá na ploše 18 000 m2, křižované 4km (!) železniční tratě a 1.5km tramvajových kolejí. Naleznete zde více než tisícovku různých budov a staveb, sedmadvacet mostů (včetně funkčního železničního zvedacího mostu přes kanál), padesát osm lodí, třicet dva letadel, několik desítek vlakových souprav a dvě tramvaje, dva tisíce automobilů a třináct tisíc figurek. To vše je doplněno pěti tisíci živých stromků a pětatřiceti tisíci rostlinek. Jistě si dokážete představit, jak náročná je údržba - celá expozice je venkovní, takže se na ní projevuje střídání teplot, deště, sníh atd., pohyblivé mechanismy jsou v provozu 12-14 hodin každý den.
Z hlediska údržby a životnosti modelů je úctyhodný také roční nájezd vlakových souprav - průměrně každá souprava za rok najede 20 000 km!
Poprvé jsem se tu byl podívat v létě roku 1989. Od té doby se mnoho věcí změnilo a přizpůsobilo novým technologiím a možnostem - osvětlení je řešeno pomocí LED diod, automobily již nejezdí na řetězech v silnici, ale využívají obdobného principu jako Faller cars, provoz je řízen počítači atd. To vše je ale dětským návštěvníkům dost jedno - tak se pojďme i my podívat na obrázky.


[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 27. 01. 2012 | 7077 přečtení | Počet komentářů: 123 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server