Osvětlení vozů Bap / Bmto v měřítku H0 - Bramos

Rozšířili jsme naši nabídku osvětlení interiérů vozů o další sadu, tentokrát pro patrové vozy Bap, resp. Bmto z nabídky firem Bramos a PIKO.
Oproti jednotce Bp přibyla možnost výběru ze dvou intenzit osvětlení pro denní a noční provoz. Samozřejmostí je možnost ovládání koncového osvětlení. Při objednávání je třeba rozlišovat dle výrobce vozu - sady se liší v dodaných sběračích a provedení koncového osvětlení.

Osvětlení umožňuje provoz v digitálních kolejištích řízených DCC signálem, analogových kolejištích napájených PWM regulátorem a s omezením i v čistě analogových kolejištích. Omezení spočívá v minimálním nutném napětí pro fuknci systému, které je 4V.Přestože je sada osvětlení navržena s ohledem na co nejmenší rozsah úprav a zásahů do vlastního modelu, budou některé úpravy nutné. Rozsah zásahů vyplývá z konstrukce modelu - zatímco u modelu PIKO prakticky nejsou nutné, u modelu z dílny Bramos je nutné rozebírat lepené spoje. Je třeba počítat s možným poškozením při rozebírání modelu a ztrátou záruky na model.
Postupujte proto s rozmyslem a opatrně! Za případné poškození modelu při rozebírání či sestavování pochopitelně nemůžeme nést zodpovědnost. Pokud si nejste jisti, zda úpravu zvládnete, požádejte o radu zkušenější kolegy, nebo si nechte osvětlení nainstalovat od nás.

Dodaná sada se skládá z několika desek plošných spojů, které se do modelu upevňují pomocí oboustranné lepící pásky. Desky jsou vzájemně propojeny pomocí vodičů různých barev. V případě vozů Bramos jsou jako koncové osvětlení dodány červené LED s čirou čočkou, pro vozy PIKO dodáváme malé plošné spoje s SMD LED diodami.

Montáž osvětlení do modelu - doporučený postup
Začneme přípravou pracoviště - budeme potřebovat následující materiál:
molitanovou podložku
několik kusů kartonu (např. vizitka nebo polovina pohlednice)
plochý šroubovák
páječku - nejlépe mikropájku
pinzetu
smirkový papír
zkušební kolej 1m s DCC ovladačem nebo analogovým napaječem
ostrý skalpel (nůž)
kleště

Instalace do modelu BRAMOS
Instalaci je třeba začít rozebráním modelu. Zasklení modelu je vlepené, takže je třeba postupovat nanejvýš opatrně!
Nejprve sundáme spodní černý díl - ten je pouze zacvaknutý na západkách po straně modelu. Použijeme plochý šroubovák pro odehnutí bočnice a poté vsuneme kartonový odřezek, čímž vyřadíme západku. Podobně pokračujeme podél celé bočnice. Po uvolnění všech západek díl odpadne sám. Vyndáme rovnou i hnědý díl s podlahou interiéru.
Pro vyjmutí dílu horního patra je třeba opatrnosti - je přilepen společně se čtyřmi díly oken ke skříni vozu. Lze jej vyndat jeho oddělením od oken, nebo lze oddělit okna od skříně vozu. Podle kvality přilepení daného dílu lze použít i kombinaci těchto postupů. Podobným způsobem vyndáme zasklení koncových světel - mně se osvědčilo jej vytlačit měkkým dřívkem.

Instalaci osvětlení začneme osazením LED koncového osvětlení. Vývody LED je třeba vhodně natvarovat dle obrázku a mimo model spájet dohromady. Diody mají polaritu vyznačenou délkou přívodů - delší značí kladný pól, kratší záporný. Diody společně spojíme do série (vytvarujeme a spájíme kladný a záporný pól) a připojíme k přívodům. Spájení LED doporučuji provádět mimo model.


LED připojíme k přívodním vodičům od plošného spoje dle obrázků. Každá strana má mírně odlišné rozmístění kontaktů na DPS.Nyní vlepíme horní desku s osvětlením do skříně vozu a přilepíme i LED koncového osvětlení. Doporučuji je zevnitř natřít černou barvou pro omezení prosvítání červené do interiéru.
Vrátíme zpět zasklení oken a díl horního patra (sklo NELEPIT vteřinovým lepidlem! Hrozí poškození a zmatnění výlisku) a nalepíme osvětlení spodního patra. Po zaschnutí lepidla vrátíme zpět do modelu i hnědý díl podlah interiéru - doporučuji nespěchat, aby se případné výpary z lepidla mohly důkladně odpařit.


Z rámu vozu (černý díl) sundáme podvozky - stačí sundat pojistku čepu, na kterém se podvozek otáčí. Osadíme sběrače na čepy (vrchní díl čepu je mírně silnější, proto může jít do otvoru ve sběrači ztuha) a vrátíme čepy i podvozky zpět. Přívodní vodiče ke sběračům protáhneme otvorem v rámu a připájíme je ke sběračům. Je třeba pájet krátce a rychle, aby nedošlo k roztavení okolního plastu! Nyní zbývá zacvaknout spodek do skříně modelu a vyzkoušet že vše funguje správně.


Stavebnice je dodávána s následujícím přiřazením funkcí:
F1 - tlumené osvětlení interiéru
F2 - plné osvětlení interiéru
F3 - tlumené + plné osvětlení interiéru
F4 - "přední" koncová světla vozu
F5 - "zadní" koncová světla vozu
Přepínání koncového osvětlení dle směru jízdy směru jízdy je vypnuto.
Pro analogový provoz je aktivováno plné osvětlení interiéru vozu.
Přehled registrů naleznete v manuálu.

[Akt. známka: 0,01 / Počet hlasů: 1004] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 05. 02. 2013 | 8924 přečtení | Počet komentářů: 1011 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server