Osvětlení vozů Bap / Bmto v měřítku H0 - PIKO

Připravili jsme pro Vás sady osvětlení pro vozy Bap/Bmto od firmy PIKO.
Osvětlení je v podstatě shodné s verzí pro vozy Bramos. Díky jiné konstrukci podvozků je možný nezávislý sběr proudu (J/L) z každého podvozku.
Osvětlení lze zakoupit v našem eshopu.

Osvětlení umožňuje provoz v digitálních kolejištích řízených DCC signálem, analogových kolejištích napájených PWM regulátorem a s omezením i v čistě analogových kolejištích. Omezení spočívá v minimálním nutném napětí pro fuknci systému, které je 4V.
Doplněno 24/11/2014 - na základě odezvy zákazníka jsem navrhnul úpravu elektrického zapojení tak aby nerušilo funkci ABC v krátkých izolovaných úsecích. Ve standardním zapojení byly sběrače z obou párů podvozků zapojeny paralelně (propojeny mezi podvozky) a při vjezdu do úseku s ABC docházelo k vyřazení funkce ABC propojením původně izolovaného úseku ke zbytku kolejiště.
Za tímto účelem byl na desky doplněn druhý usměrňovač (připájený "ve vzduchu" na vývody zálohovacího kondenzátoru), který zajistí správné oddělení jednotlivých podvozků.
Po této úpravě jsou přívody od jednoho podvozku připájeny na pady J,K a přívody od druhého podvozku na vývody přídavného usměrňovače.
Přestože je sada osvětlení navržena s ohledem na co nejmenší rozsah úprav a zásahů do vlastního modelu, budou některé úpravy nutné. Rozsah zásahů vyplývá z konstrukce modelu - zatímco u modelu PIKO prakticky nejsou nutné, u modelu z dílny Bramos je nutné rozebírat lepené spoje. Je třeba počítat s možným poškozením při rozebírání modelu a ztrátou záruky na model.
Postupujte proto s rozmyslem a opatrně! Za případné poškození modelu při rozebírání či sestavování pochopitelně nemůžeme nést zodpovědnost. Pokud si nejste jisti, zda úpravu zvládnete, požádejte o radu zkušenější kolegy, nebo si nechte osvětlení nainstalovat od nás.

Dodaná sada se skládá z několika desek plošných spojů, které se do modelu upevňují pomocí oboustranné lepící pásky. Desky jsou vzájemně propojeny pomocí vodičů různých barev. V případě vozů Bramos jsou jako koncové osvětlení dodány červené LED s čirou čočkou, pro vozy PIKO dodáváme malé plošné spoje s SMD LED diodami.

Montáž osvětlení do modelu - doporučený postup
Začneme přípravou pracoviště - budeme potřebovat následující materiál:
molitanovou podložku
několik kusů kartonu (např. vizitka nebo polovina pohlednice)
plochý šroubovák
páječku - nejlépe mikropájku
pinzetu
smirkový papír
zkušební kolej 1m s DCC ovladačem nebo analogovým napaječem
ostrý skalpel (nůž)
kleště

Instalace do modelu PIKO
Instalaci je třeba začít rozebráním modelu. Zasklení modelu je vlepené, takže je třeba postupovat nanejvýš opatrně!
Nejprve sundáme spodní černý díl. Vyndáme rovnou i hnědý díl s podlahou interiéru. Opatrně odstraníme z konců vozu světlovodnou vložku ke koncovým světlům (je pouze nacvaknutá).
Nyní vlepíme horní desku s osvětlením do skříně vozu a připevním i destičky koncového osvětlení. Doporučuji je zevnitř natřít černou barvou pro omezení prosvítání červené do interiéru.

Vrátíme zpět díl horního patra a nalepíme osvětlovací destičku.
Z rámu vozu (černý díl) sundáme podvozky - stačí sundat pojistku čepu, na kterém se podvozek otáčí. Osadíme sběrače - pozor na ohýbání západek. Přívodní vodiče ke sběračům protáhneme otvorem v rámu a připájíme je ke sběračům. Je třeba pájet krátce a rychle, aby nedošlo k roztavení okolního plastu! Nyní zbývá zacvaknout spodek do skříně modelu a vyzkoušet že vše funguje správně.


Stavebnice je dodávána s následujícím přiřazením funkcí:
F1 - tlumené osvětlení interiéru
F2 - plné osvětlení interiéru
F3 - tlumené + plné osvětlení interiéru
F4 - "přední" koncová světla vozu
F5 - "zadní" koncová světla vozu
Přepínání koncového osvětlení dle směru jízdy směru jízdy je vypnuto.
Pro analogový provoz je aktivováno plné osvětlení interiéru vozu.
Přehled registrů naleznete v manuálu.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 13. 11. 2013 | 5682 přečtení | Počet komentářů: 891 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server