Silikonové leštící kotoučky

Silikonové leštící koutoučkyNa květnové burze jsem si zakoupil od Honzy Hlaváčka několik silikonových leštících kotoučků a příslušných držáků, abych vyzkoušel, jak se s nimi pracuje. Již delší dobu jsem totiž hledal vhodný nástroj pro leštění zejména funkčních ploch modelových pojezdů. Od té doby jsem ale neměl čas je vyzkoušet a dostal jsem se k nim až nyní.
Vyzkoušel jsem již různé leštící pasty na filcových nebo štetinových kotoučích, brusné kotoučky, jemné smirkové papíry atd, ale pořád to nebylo ono - byla to špinavá práce s pro mě nepostačujícícm výsledkem. Po prvních pokusech s těmito silikonovými leštícími nástroji nelze jinak než si položit otázku "jak jsem bez nich mohl vůbec něco pořádně stavět?" :-).

Silikonové kotoučky se upínají na malé mandrely o průměru 2.35 mm, případně již mají osičku téhož průměru zapečenou přímo v materiálu. Tento rozměr je standardním rozměrem upínacích kleštin pro mikrofrézky Proxxon, takže je lze jednoduše upnout do ruční frézky a dále s nimi pracovat, jak jsem zvyklý např. z řezacích kotoučků. Pro pohodlnější práci doporučuji pořídit si nejenom leštící kotoučky, ale též dostatek mandrel pro jejich upnutí, jinak budete neustále přehazovat různé tvrdosti nebo tvary kotoučků.
Vyleštěný povrch pro osazení převodovky Na první fotografii je vidět vyleštěný povrch pojezdu určený k osazení převodovky - pokud by to někdo nepoznal, tak je to ta lesklá plocha, ve které se zrcadlí keramická pájecí podložka. Převodovka se po této ploše rámu pohybuje a drobné vyleštění tak není na škodu. Oproti dřívějším pokusům trvalo vyleštění všech potřebných dílů pouze několik minut a výsledek je nesrovnatelný.
K mojí úplné spokojenosti by to sice ještě chtělo pořádně začistit rohová místa ve spodní části, ale tam se bohužel s diskovým kotoučkem nedostanu. Převodovka je totiž poměrně úzká, a tak nejsem schopen s nástrojem zajet až k vnitřním okrajům. Naštěstí je k dispozici výrazně více provedení - válcové, diskové, kotouč, náboj a nebo špička - a na tento účel bude vhodné jedno z těch špičatých. To jsem zatím vyzkoušet nemohl, protože jsem si jej zapoměl koupit.
Vyleštěný povrch pro osazení převodovky Pokud někoho zajímá kompletní přehled tvarů a provedení těchto leštících kotoučků může navštívit stránky Honzy Hlaváčka a shlédnout podrobný přehled leštících kotoučků. Tamtéž si tyto praktické kotoučky můžete objednat. Já osobně je mohu s klidným svědomím doporučit! Už se těším, až zase začnou burzy a já si doplním dílnu o všechny varianty z nabídky - vzhledem k tomu, že stojí pár korun, je chci mít pro případ potřeby raději připravené v pohotovosti, když budou potřeba. Nerad v průběhu práce zjišťuji, že mi chybí vhodný nástroj a musím čekat nebo pracně improvizovat.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 31. 07. 2011 | 5108 přečtení | Počet komentářů: 65 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server