Stavba pojezdu motorové lokomotivy T 478.1 ČKD z pojezdu modelu ALCO S-2 (Atlas) - doplněno

S laskavým svolením autora zveřejňuji článek, popisující přestavbu pojezdu modelu Alco S-x firmy Atlas na pojezd motorové lokomotivy T 478.1 ČKD (lept fy Kuber). Pro další inspiraci mohu doporučit např. obrázkové album kolegy "Cíby" z modelářského fóra http://diskuze.modely.biz, které sděluje podobnou formou postup přestavby stejného modelu lokomotivy Alco S2 na lokomotivu T 466, opět z leptu fy Kuber.

První 3 obrázky znázorňují původní rám lokomotivy a jeho úpravy. Je potřeba odřezat (odfrézovat) přední "hlavu" rámu kolem podvozku na horní straně původního rámu a všechny jeho části na spodní straně rámu přečnívající přes úroveň roviny, ke které jsou přišroubovány původní podvozky.
Potud je postup stejný. Protože ale rozvor podvozků lokomotivy T 478.1 je přesně o 25 mm delší, je potřeba rám příčně rozříznout a o potřebnou délku nastavit.
Konstrukčních možností je jistě mnoho, já jsem ale zvolil postup pro mé "výrobní podmínky" nejvhodnější a zároveň zaručující potřebnou přesnost (rovinnost, přímost a přesný nové osové vzdálenosti podvozků) upraveného rámu. Rám jsem v místech mezi podvozky blízko původní výztuhy pro uchycení kovového můstku sloužícího pro instalaci elektrických rozvodů a zejména horního upevnění motoru příčně kolmo rozřízl.
Z ocelové páskoviny profilu 25x3 mm jsem odřízl kousek o délce rovnající se šířce rámu (33 mm). Na nakreslené šabloně s křížky vyznačenými osami nového rozvoru a šířkou rámu jsem ustavil nový rám s vloženým novým dílem a zkontroloval přesnost. Po ověření přesnosti sestavy jsem nový díl vlepil s pomocí lepidla QUICK STEEL od firmy ALTECO (cenově dostupná obdoba známé Belzony) mezi rozříznutý rám. Jedná se o dvousložkové lepidlo s kovovým plnivem na epoxidové bázi. Lze jej po zatvrdnutí opracovávat. Lepidlem jsem natřel stykové plochy a z vnitřní části jsem z něj vytvořil jakousi obdobu studeného koutového sváru. Patrné z obrázku spodného pohledu nastříkaného rámu.
Karoserie T478.1

Po zatvrdnutí lepidla jsem z mosazné páskoviny 7x2,5 mm (OBI) odřízl díly, kterými jsem opět přilepením lepidlem QUICK STEEL ze spodní a boční strany zpevnil pevnost rámu ve svislém a podélném směru. K nim jsem ještě zevnitř na výšku přilepil dílky ze stejného materiálu o délce odpovídající výšce původního nálitku, které budou sloužit jako nové držáčky původního můstku. Nastříkaný rám z horní strany.


Nastříkaný rám ze spodní strany.


Z podvozků vyjmutých z lokomotivy ALCO S2 musíme vyjmout masky sloužící zároveň jako sběrače proudu.


Po odstranění původních masek musíme zajistit nový sběr proudu a též plochu pro přilepení nových masek podvozku. Kolega Cíba řešil sběr proudu obdobně původnímu řešení (sběr ze zadní strany kol), já jsem zatím použil klasické řešení sběru z nákolku kola.


Z potřebných pásků textgumoidu tl. 3 mm a cuprextitu tl. 1,5 mm jsem slepil polotovar o š. 5,5 mm, z kterého jsem nařezal dílky dlouhé 12 mm.
Pro přichycení dílků, které budou sloužit jako držáky sběračů a masek, jsem využil otvory po čepech původních masek. Do nových držáků jsem v příslušném místě vyvrtal a vyřezal závit M2 tak, aby mezi novým držákem a kovovým tělesem podvozku zůstala pro jistotu malinká mezerka. Měděnou folii cuprextitu jsem na vnitřní straně odstranil sražením hrany a okolo závitu sražením otvoru pomocí vrtáčku o průměru 2,1 mm.
Těsně vedle závitu na vnější straně jsem přiletoval pásky z fosforbronzového plechu tl. 0,3 mm a š. 1,5 mm. Bohužel slabší plíšek k dispozici nemám. Držáčky jsou zespoda přišroubovány šroubkem M2 o délce 3 mm. K jejich vnější čelní ploše budou přilepeny nové podvozkové masky. Proto by jejich plocha měla lícovat (nebo minimálně přesahovat) s okrajem držáku původního podvozku.
Zde jsou oba podvozky připraveny k montáži do nového rámu.


Pojezd připravený k odzkoušení, z jedné ...


a druhé strany.



Zbývá ještě dokončit nové masky pojezdů a osadit vše do modelu.

Doplněné fotografie hotového modelu:





[Akt. známka: 3,33 / Počet hlasů: 9] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Václav Martinovský | Vydáno dne 16. 02. 2010 | 10115 přečtení | Počet komentářů: 206 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server