Stojany s mapou Klubu Českých Turistů - upoutávka

Stripe-marked trail blueTuristické značení má v našich končinách dlouhou historii. První trasa vznikla kolem roku 1884 a v mnoha místech je tak toto značení starší než místní železniční tratě.
Na jeho rozvoji se podíleli dobrovolníci sdružení Pohorské jednoty Radhošť a Klubu českých turistů, kteří značení udržují dodnes. K původním pěším trasám přibylo od roku 1997 též značení pro cyklotrasy a lyžařské tratě a od roku 2005 i značení pro jezdce na koních.

Každá turistická trasa je vyznačena barevnými pásovými značkami, kde každá barva má svůj upřednostňovaný význam:
  • červená turistická značka červená – dálkové nebo hřebenové trasy
  • modrá turistická značka modrá – významnější trasy
  • zelená turistická značka zelená – místní trasy
  • žlutá turistická značka žlutá – krátké trasy, spojovací cesty, zkratky
Pásové značky mají standardně rozměr 100 x 100 mm, výjimečně 180 x 180 mm, pokud mají být viditelné z dálky. Jejich pořadí v místech, kde vede více cest současně je pevně dané - viz řazení výše.
Pro značení odboček se k pásové značce přidává ještě trojúhelník, který mění její tvar na šipku. Pro krátké odbočky k zajímavým místům jako např. vrchol, vyhlídka, hrad či zřícenina se používají tvarové značky se stylizovanými symboly v barvě dané trasy.
Důležitou součástí značení jsou rozcestníky - plechové tabulky s označením směru trasy a vzdáleností k cíly. Zde se liší značení v ČR, kde lze nalézt vzdálenost v kilometrech, a na Slovensku, kde je uveden průměrný čas do cíle. Tyto cedule jsou obvykle na stromech nebo zvláštních stojanech. Nejvýše je vždy umístěna obdélníková tabulka s označením rozcestníku a jeho nadmořskou výškou.
Poslední důležitou součástí značení jsou vývěsné laminované mapy, umístěné v jednoduchých žlutých stojanech. V současné době je v ČR evidováno 1600 těchto stojanů, umístěných obvykle u železničních zastávek, důležitých rozcestí a turistických cílů.
Zdroje dalších informací:
Stránky Klubu českých turistů
Pojednání o turistických trasách na Wikipedii

Leptaný model mapy Vám nyní nabízíme jako stavebnici pro měřítka TT a H0, Nkaři se mohou těšit na začátek příštího roku.






[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 21. 12. 2010 | 6318 přečtení | Počet komentářů: 68 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server