

Turistické značení má v našich končinách dlouhou historii. První trasa vznikla kolem roku 1884 a v mnoha místech je tak toto značení starší než místní železniční tratě.
Na jeho rozvoji se podíleli dobrovolníci sdružení Pohorské jednoty Radhošť a
Klubu českých turistů, kteří značení udržují dodnes. K původním pěším trasám přibylo od roku 1997 též značení pro cyklotrasy a lyžařské tratě a od roku 2005 i značení pro jezdce na koních.
Každá turistická trasa je vyznačena barevnými pásovými značkami, kde každá barva má svůj upřednostňovaný význam:
červená – dálkové nebo hřebenové trasy
modrá – významnější trasy
zelená – místní trasy
žlutá – krátké trasy, spojovací cesty, zkratky
Pásové značky mají standardně rozměr 100 x 100 mm, výjimečně 180 x 180 mm, pokud mají být viditelné z dálky. Jejich pořadí v místech, kde vede více cest současně je pevně dané - viz řazení výše.
Pro značení odboček se k pásové značce přidává ještě trojúhelník, který mění její tvar na šipku. Pro krátké odbočky k zajímavým místům jako např. vrchol, vyhlídka, hrad či zřícenina se používají tvarové značky se stylizovanými symboly v barvě dané trasy.
Důležitou součástí značení jsou rozcestníky - plechové tabulky s označením směru trasy a vzdáleností k cíly. Zde se liší značení v ČR, kde lze nalézt vzdálenost v kilometrech, a na Slovensku, kde je uveden průměrný čas do cíle. Tyto cedule jsou obvykle na stromech nebo zvláštních stojanech. Nejvýše je vždy umístěna obdélníková tabulka s označením rozcestníku a jeho nadmořskou výškou.
Poslední důležitou součástí značení jsou vývěsné laminované mapy, umístěné v jednoduchých žlutých stojanech. V současné době je v ČR evidováno 1600 těchto stojanů, umístěných obvykle u železničních zastávek, důležitých rozcestí a turistických cílů.
Zdroje dalších informací:
Stránky Klubu českých turistů
Pojednání o turistických trasách na Wikipedii
Leptaný model mapy Vám nyní nabízíme jako stavebnici pro měřítka
TT a
H0, Nkaři se mohou těšit na začátek příštího roku.