Test motoru Mashima MH-1020

Doplněno 2/4/2010
Motory Mashima používám ve svých pojezdech již delší dobu bez nějakých problémů, proto mě zajímalo, jak se na nich může podepsat provoz a jak dlouho vydrží bez nutnosti údržby.
Protože jsem při jiných pokusech poškodil mechanicky pouzdro motoru MHK-1020, našel se i první kandidát pro dlouhodobé pokusy. První sérii fotografií naleznete v tomto článku, další budou postupně přibývat.
Cílem testu je motor provozovat tak dlouho, dokud toho bude schopen s minimální údržbou, a dát tak čtenářům alespoň přibližnou představu co od něj mohou očekávat.

Jak jsem již zmínil, jedná se o motor s mechanicky poškozeným plastovým krytem, což je vidět z první fotografie:
T+000h

Na této fotografii je vidět rozebraný motor, který má za sebou pouze půl hodiny provozu při různých pokusech.

Nyní k popisu vlastního testu. V první fázi testu (cca 100 provozních hodin) bude motor provozován naprázdno, a po většinu času bude přetěžován přivedením napájecího napětí 13 V. To vede k dalšímu zvýšení otáček motoru, a tedy rychlejšímu opotřebení uhlíků, které mě zajímá.
Ve druhé fázi bude na motor doplněn setrvačník pro zvětšení zátěže motoru. Ideální by bylo též zařadit test v pojezdu na kolejích, ale zatím nechci odepsat celý pojezd jen na takovýto test. Alternativou by mohlo být připojení druhého (levného) motoru, zapojeného jako dynamo s řízením zátěže. To by mohlo pro účely testu plně postačovat.
Motor je během testu umístěn v krabici vyložené molitanem, který slouží jako odhlučnění. I když je motor relativně tichý, jeho nepřetržitý provoz 6 až 10h denně vyžaduje úplné odhlučnění. Za těchto podmínek také motor více hřeje - teplota motoru se pohybovala od 60°C (provoz na 12 V) až po 70°C (provoz na 13 V).
Po prvních 30 hodinách na motoru prakticky nebyly vidět stopy provozu, viz následující foto:
T+030h
T+030h
malé šedé oblasti jsou tvořeny prachem z uhlíků.
Po dalších 40 hodinách (tj. celkem 70 hodinách provozu) již uvnitř motoru byl patrný prach z uhlíků (šedé skvrny na fotce), ale nejedná se o nich vážného. Nakonec od toho tam uhlíky jsou, a proto jsou vyměnitelné - s jejich opotřebením se počítá. Prach byl pochopitelně ponechán v motoru.
T+070h
T+070h
Po 155 hodinach provozu (převážně) na napájení 13V vypadá motor takto:
1020 po 155 hodinach
Pro další provoz je nutné vyměnit uhlíky, protože jsou obroušeny téměř až k jejich držáku a další provoz by tak nadměrně opotřebovával komutátor. Pro rozpoznání této situace není ani třeba motor rozebírat, protože se změnil zvuk motoru a motor začal pískat, jak se držáky začaly dotýkat komutátoru. O víkendu provedu výměnu a pro další část testu bude motor pracovat do zátěže, tvořené druhým motorem zapojeným jako generátor.

Další obrázky se budu postupně objevovat vždy po cca 30 - 50 hodinách provozu, což odpovídá zhruba jednomu až dvěma týdnům - motor neběží trvale.

Zajímá mě pokračování testu a jeho výsledky

Zajímá mě pokračování testu a průběžné zprávy (Počet hlasů: 118)
(94.40 %)

Test mě zajímá, ale změnil bych způsob (návrhy prosím do komentářů) (Počet hlasů: 0)
(0.00 %)

Toto téma není pro mě zajímavé (Počet hlasů: 0)
(0.00 %)

Test považuji za zbytečný (Počet hlasů: 7)
(5.60 %)Celkem hlasovalo: 125
[Akt. známka: 0,02 / Počet hlasů: 1006] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 02. 04. 2010 | 8404 přečtení | Počet komentářů: 210 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server