
V tomto krátkém článku přináším detailní popis a fotografie úprav
stavebnice pojezdu pro Hurvínka - M131. Originální stavebnici lze dále vylepšovat. Některá vylepšení považuji za důležitá, jiná se v provozu příliš neprojeví. Úpravy jsou založené na provozních zkušenostech s mnou sestavenými modely. Některá vylepšení jsou již obsažená ve stavebnici poslední verze 3, přesto mohou být inspirací pro majitele verzí předchozích.
Článek není kompletní recenzí - to již výborně zvládnul
Milan Marek na Výtopně. Rozhodně také není zamýšlen jako kritika vlastností pojezdu, které jsou na dobré úrovni i bez těchto úprav. Proč ale vlastnosti dále nezlepšit?

První úpravou, kterou jsem provedl, je náhrada dvojkolí NWSL
dvojkolími LUCK. Povrchová úprava dvojkolí NWSL způsobovala špatný kontakt se sběrači a kolejnicí - na povrchu koleček se rychle vytvářela zoxidovaná vrstva, která měla za následek zhoršení spolehlivosti sběru proudu. Zároveň se na kolečka chytala špína z kolejí. Tato úprava u dnes prodávaných stavebnic není třeba, protože kolečka Luck jsou obsažena již v základu stavebnice. Může však mít smysl pro majitele prvních verzí stavebnic. Při této úpravě a použití oboustranně izolovaných dvojkolí je nutné neosazovat na dvojkolí "O" kroužky, protože by je nebylo možné sesadit zpět na normovaný rozměr.
Druhou úpravou, kterou mohu jedině doporučit, je osazení kompletních párů sběračů. Vzhledem k použití oboustranně izolovaných dvojkolí to byla nutnost, ale mohu to jedině doporučit i pro jednostranně izolovaná dvojkolí. Dle zkušeností se tím zlepší spolehlivost sběru, což se ukázalo jako vhodné pro provoz pojezdu. Není s tím ani žádná velká práce navíc - stavebnice již mají přípravu pro montáž všech čtyř sběračů. Pokud máte stavebnici staršího data je třeba zakoupit nebo vyrobit náhradní držáky bronzové struny a přípaně též zakoupit delší
bronzovou strunu. Výhodou je dorovnání bočních sil působících na převodovku a spolehlivější sběr než přes mosazná pouzdra.

Další provedenou úpravou je náhrada dodávaných kardanů NWSL
kardany a
pouzdry ALS. Doporučuji použít kardany délky 5mm. Důvodem této úpravy je zejména moje pohodlnost a pro mne důležitá časová úspora. Osadit hotový kardan na místo zvládám výrazně rychleji a pohodlněji než upravovat psí kosti od NWSL a nastavovat je trubičkami, případně zkracovat tyčku na přesný rozměr a zabrušovat konce pro nalisování do "D" kroužků s trny. Rovněž mi přijde spolehlivější než lepená sestava, ovšem dle odezvy modelářů se i ta lepená sestava dá provozovat bez problémů. Jedinou závadu spočívající v rozpadlém spoji jsem měl díky poškození při rozebírání pojezdu za účelem barvení. Kardanová pouzdra je třeba zkrátit tak aby mezi nimi byla mezera ~1mm.
Nahradil jsem též mosazné šnekové kolo od pana Šátka
delrinovou verzí z produkce ALS. Subjektivně mi přijde tišší, ovšem vzhledem k tomu, že jsem testoval pouze jeden takto modifikovaný pojezd, může být tento pocit spojen i s kvalitou montáže a sestavení. Toto kolo je k dispozici i v provedení 2mm (zatím jej nemáme skladem) a Pavel Gülich jej ke stavebnicím nabízí jako volitelný doplněk za rozumný příplatek 70,- Kč. Pro 2mm silné kolo není nutné rozšiřovat otvor pod převodovkou.

Ve spodní části držáku převodovek jsou otvory pro ozubené kolo. Zvyknul jsem si tyto otvory mírně zvětšovat směrem do stran, protože jsem se už setkal s ozubeným kolem poškozeným o původní okraj otvoru. Zde má velký vliv přesnost sestavení a zejména vycentrování šnekového kola. Při správném vycentrování a osazení by se kolo s okrajem setkat nemělo. Jedná se tak spíše o preventivní opatření.
Pojezd je aktuálně uzpůsoben provozu na analogových kolejištích, proto má na motoru osazen filtrační odrušovací kondenzátor. Pro přechod na digitál jej budu muset sundat.
Další úpravy jsou již nepříliš podstatné - např. použití šroubů M2 s miniaturní hlavou z Japonska má spíše pocitový přínos, protože budou nakonec stejně skryté pod karoserií.
Černý nástřik rámu byl proveden obyčejným matným autosprejem přímo na očištěný a odmaštěný povrch leptu a drží dobře.
Boky převodovek a jejich uložení byly lehce vyleštěny
dle popisu v článku o leštících kotoučcích.
Takto upravené pojezdy byly delší dobu bezproblémově provozovány na analogovém a digitálním kolejišti a mohu je jedině doporučit.
Seznam použitého materiálu:
1x
stavebnice pojezdu pro Hurvínka - M131
1x
pár dvojkolí LUCK 9.7mm RP25 - nyní je součástí stavebnice v provedení NEM
1x
bronzová struna
2x
5mm kardan ALS
4x
kardanové pouzdro ALS
a samozřejmě hodinářský olej a vazelína na převody :-).