Zrušená vlečka Golčův Jeníkov - Hostačov

Vlečka z nádraží v Golčově Jeníkově k cukrovaru v Hostačově byla otevřena v roce 1884, a sloužila do roku 1964, kdy byl její provoz ukončen. Tato 3km dlouhá vlečka sloužila k dopravě surovin, zejména uhlí pro cukrovar a odvozu výrobků. I dnes, 44 let po ukončení provozu jsou v terénu stále dobře patrné zbytky tělesa trati, dají se nalézt i zbytky drobného kolejiva. Soubor fotografií z putování po zachovalé části naleznete v tomto článku.
Článek obsahuje větší množství fotografií, jeho stahování může tedy trvat delší dobu. Fotografie byly pořízeny 29/10/2010 v odpoledních hodinách.


Vlečka začínala na Havlíčkobrodském zhlaví nádraží v Golčově Jeníkově - pozor, nezaměňovat se zastávkou ve městě. Její trasu vidíte na mapce - červeně je znázorněna část vlečky, po které již nelze nalézt vidtelné stopy - násep byl odbagrován, rozorán nebo jinak odstraněn. Žlutá část označuje místa, kde lze stále narazit na nějaký pozůstatek, ale je využívána jinak - obvykle jako účelová komunikace. Zeleně je označena část vlečky, kde lze narazit na větší množství pozůstatků - pražce, drobné kolejivo, atd. a není dnes nijak využívána. Počítejte s výskytem bujné vegetace. Místa, ze kterých pocházejí fotografie jsou do mapy zanesena pod svými čísly.

Pokud přijedete jinak než vlakem, můžete zaparkovat například před nádražím, a vydat se přes železniční přejezd [0] a poté směrem doprava podél trati nebo po bývalém dvoru pro skládku materiálu [1]. Z původního tělesa vlečky v těchto místech nic nenaleznete, bylo pro svůj velký sklon zahrnuto a na jeho místě se nachází novější šturc. [2]


Na jeho konci lze sejít dolů na původní těleso vlečky, kde je stále k vidění kus původní koleje [3]

Po náspu se můžeme vydat směrem k první zachovalé stavbě na trati - mostku přes potok, který se nachází za čističkou odpadních vod [4]. Násep je již silně zarostlý vegetací - kopřivami a náletovými dřevinami, v tom že jsme správně nás však utvrzují hnijící pražce.


Trať vedla dále mělkým zářezem, kde po ní kromě pražců zůstal i polorozbořený propustek [5]. Na této části lze vidět i kolejové úchyty, které byly k pražcům přibíjeny kovanými hřeby.

Trať pokračovala hlubokým zářezem směrem k obci Stupárovice, kde lze spatřit další zachovalou stavbu - most přes potok, který napájí místní chovný rybník. [6]
Trať je dále přerušena areálem místního JZD. U obce Stupárovice je vidět pozůstatek kolejí, zaasfaltovaných do vozovky v místě bývalého přejezdu [7]. Pokud se od tohoto přejezdu vydáme směrem dál od nádraží, objevíme další zachovaný propustek [8]. Po traťovém tělese v terénním zářezu vede dnes místní účelová komunikace. Občas lze narazit na pražec napříč cestou. Na druhou stranu je traťové těleso také skryto pod cestou.
Poslední zachovalou stavbou je největší most na této vlečce, spojený s akvaduktem [9]. Nižší most převáděl trať přes silnici, vyšší nese krytý akvadukt, který údajně sloužil pro plavení řepy z blízké skládky. Za viaduktem je dnes zahrádka rekreantů. Hned za mostem také začínají vysoké opěrné zdi trati a samotného cukrovaru [10], zhotovené z lomového kamene. V roce 1957 byly dodatečně zpevněny betonem.


Jako bonus zde naleznete také několik fotografií vlastního nádraží Golčův Jeníkov.
[0] - Železniční přejezd u zhlaví směr Havlíčkův Brod
Skladiště a odstavná plocha

Kolejová váha

Nádražní budova s nově postavenou "přístavbou" s prodejnou lístků a záchodky

Zájemci o plnohodnotnou verzi obrázků pro archivní účely (většina je dostupná ve vysokém rozlišení) nechť nás kontaktují. Mějte však na paměti, že na zde uveřejněné obrázky se vztahuje autorský zákon a není dovoleno je dále publikovat ani veřejně prezentovat bez písemného souhlasu autora.

Další zdroje:
Pardubický Spolek Historie Železniční Dopravy
Zrušené a zaniklé trati v ČR

[Akt. známka: 1,80 / Počet hlasů: 15] 1 2 3 4 5
| Autor: Viktor Pohořelý | Vydáno dne 31. 08. 2010 | 8212 přečtení | Počet komentářů: 104 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledat text

Web je archivován Národní Knihovnou
    
Partnerské stránky
   Hekttorova Vytopna
   м
   Modelove kralovstvi Zdar nad Sazavou
   Trainmania Michala Bednáře
   LokoPin Martina Pinty
   Honzíkovy vláčky
   DK Model - leptané modely
   Houmrovy stránky
   Modeove kolejiste Podbaba

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server